קבצי מסלול זנוח-בר בהר-דרך הקיסר (13/8/04)

 

אחד המסלולים ה"קלסיים" של איזור בית שמש. מסלול המשלב עליות קשות, מפגש ומנוחה בבר-בהר ולקינוח את אחד הסינגלים היותר ידועים באיזור המרכז "דרך הקיסר". אני מקוה שלקיסר היו אופני שיכוך מלא.

 

נקודת ההתחלה היא במושב זנוח, צמוד לבית שמש ממזרח. לנקודת התחלה זו יש חסרון, מגיעים לעליה כאשר השרירים עדיין קרים, אבל זה המסלול שבוצע, יתכן וכדאי לשנות את נקודת ההתחלה או לדאוג לחימום לפני העליה. בצומת זנוח מתחילים לעלות על דרך עפר לכיוון מזרח, התחלה נוחה, ככל שעולים עולה גם השיפוע, ולקינוח שמגיעים לשיא השיפוע מגיעה גם הדרדרת. מי שמצליח לעלות את הכל ברכיבה שיתן לעצמו טפיחה על השכם אם עדיין יש לו כח. משיא העליה אנו ממשיכים ברכיבה די מהירה בשיפועים נוחים עד למושב בר גיורא. עוקפים את המושב מחוץ לגדר לכיוון צפון, ובמיפגש עם הכביש אנו נוחתים על בר-בהר. בית-קפה הררי, נקודה נהדרת להתפנקות באמצע הרכיבה. (נקודה 19A על המפה)

מכאן בחרנו להמשיך בקטע שביל בחלק העליון של נחל קטלב, הגישה לכניסה לשביל היא דרך 4X4 המתחיל צמוד לבר-בהר ממזרח, יורדים בדרך כ- 300 מטר, בצד ימין יש שלט מעץ בכניסה לשביל (נ.צ 1) עד נ.צ. 2 מרחק של פחות מקילומטר שילוב של הליכה ורכיבה, בעיקר הליכה. בנקודה 2 המשכנו ישר, ניתן לעשות הפסקה ליד עין קטלב (ליד המבנה שליד נ.צ. 2). המשך השביל רכיב עד המפגש עם הכביש (3). ירידה קצרה בכביש עד (4) וירידה לדרך עפר שבסיבוב (לא להתבלבל - הירידה חסומה לכלי רכב, לאופניים אין בעיית דילוג מעל גדרות). בסביבות נקודה 20A נפגוש מספר עצי תאנה, השאירו גם לאחרים. עליה ומפגש עם הכביש (5). חציית הכביש וירידה מהירה למטע. עליה בכביש בתוך הישוב ופניה ימינה בנקודה 6. יורדים שוב לדרך עפר בנקודה 7 לפני סיום הכביש, הירידה מתעקלת מיידית שמאלה ועוברת משמאל ללול תרנגולות, דרך עפר מהירה שתביא אותנו לאיזור חרבת מנות ולהתחלת דרך-הקיסר (9) נקודה זו מאוד קרובה לכביש.

דרך הקיסר היא היהלום של טיול רכיבה זה, הדרך נוגעת בדרך רומית עתיקה שעלתה מאיזור השפלה להרי יהודה, המדרגות החצובות בסלע יתגלו לעיננו תוך כדי הרכיבה. השביל דורש יכולת רכיבה טכנית טובה, אבל מאפשר רכיבה גם לפחות מיומנים, אין אפשרות לפספס את השביל מרגע שנכנסנו אליו המסלול ברור. בנקודה מסויימת השביל חוצה את הכביש וממשיך דרך גשר עץ מצידו השני של הכביש, לא לוותר על ההמשך, בעלי שיכוך כפול יוכלו לרכב "אורבן" על מדרגות רומיות, נטולי שיכוך יבדקו את חוזק השלד (של הרוכב לא של האופניים). סה"כ אורך דרך-הקיסר כ- 3 ק"מ. מעולה.

מכאן חזרנו לזנוח על הכביש (אוגוסט, צהריים, חם)