קבצי מסלול תל ערד - יתיר - מעלה דרגות (23/4/04)

 

נתחיל מהסוף, הדובדבן שבעוגה הוא מעלה דרגות, המסלול נבנה שהדובדבן שבסוף משאיר טעם נפלא. מעלה דרגות הינו למעשה שרידי דרך רומית, בוגרי מעלה העקרבים הרומי יהנו פה לא פחות. דרך טכנית מאוד, רוכבים ברמה גבוהה יתכן וישלימו אותה ללא הורדת רגליים, גם האחרים ירכבו ויהנו, גם אלה שיכולים לרכב רצוף, טוב יעשו אם יעצרו ויהנו מהנוף שנשקף. מדהים.

 

 

ולתיאור המסלול:

מסלול מעגלי, התחלה וסיום בתל ערד, החניה ליד שער תל ערד נראתה לנו בטוחה. הרכיבה מתחילה בעלייה בכביש לכיוון צפון המוביל לעמשא, כביש עם תנועה דלילה של מכוניות. בצומת לעמשא אנו פונים מערבה ובסיבוב ממשיכים בגלישה לשטח, המסלול מוביל אותנו פחות או יותר באותו גובה לכיוון מערב-דרום מערב לקצה היער, למעונינים אפשר למצוא או לאלתר סינגלים בין העצים.

בנקודה 33 יוצאים מהיער לדרך אשר אינה נמצאת במפות ישנות על הר עניים. התכנון הראשוני היה לרדת עד כביש ערד-שוקת ולחזור על הר עירה (גם דרך זאת לא מסומנת במפות ישנות). לחץ פיזי מתון עלי מצד חברי הקבוצה לקצר את המסלול התקבל מצידי בהסכמה נלהבת (המסלול המקוצר כארבעים ק"מ המלא מעל 55 ק"מ, המסלול המלא הושאר למעונינים ) ובנקודה 40 חתכנו לשלוחה השניה. חזרה לדרך הנוף האדומה ומספר ק"מ דיווש יביאו אותנו לסינגל של מעלה דרגות. בתחילה תכננתי להכנס בנקודה 88 (מסומן בשטח שאין כניסה לרכב) אולם נכנסנו מספר מאות מטרים בהמשך, יש סימון בולט לכניסה (להכנס לסינגל ולא לדרך הרחבה והמפתה שמימינו).

הסינגל יובילנו לפסגת הר עמשא (נ.צ 90) ולתצפית לנוף נפלא. בירידה לכיוון דרום מערב נתחיל לזהות את המדרגות האופיניות לדרכים ההרריות הרומיות. הירידה טכנית מסתיימת במחצבה, יוצאים דרך המחצבה, גולשים מעט בכביש ופונים לכיוון מזרח לכיוון תל ערד בדרכי עפר מהירות, כיף לסיים כך מסלול.

 

רכיבה נהדרת.

 

הערות:

  • היתה פשלה, בתחילת המסלול לא אופס ה- GPS ולכן המסלול שהוקלט נגמר באמצע הירידה במעלה דרגות.

  • המסלול נמצא בקרבת הקו הירוק, סטיה צפונית למסלול, מצפון לכביש צריך להביא זאת בחשבון.

 

 

.