קבצי מסלול עבדת-נחל חוה-מעלה שרב-גב זרחן (14/1/05)

 

מדי פעם אנו נוהגים לשכור אוטובוס לצורך יום הרכיבה, הדבר מאפשר לנו לבצע טיולים "פתוחים" להיות יותר בחברותא בזמן הנסיעה וכן את ההתפנקות של יום רכיבה נטול נהיגה ארוכה. טיול זה הוא אחד מאלה.

שנה שעברה רכבנו את מעלה שרב, חזרנו עייפים אך מרוצים, החלטנו לשחזר את ההנאה תוך שיפורים, את הטיל רקח אורי, שגם קיבל את ההמלצה להוסיף לטיול את גב זרחן שבגלל מספר תקלות פוספס בטיול קודם. המסלול ארוך ויתכן ויש צורך לוותר על חלקו בימי החורף הקצרים כמו שאכן גם אנחנו קיצרנו. ולסיפור הרכיבה.

יציאה על כביש עבדת-מצפה מספר ק"מ דרומית לעבדת, ניתן גם להקיף את עבדת מצפון ומזרח לכיוון רמת נפחה. אנחנו רכבנו בנחל שמדרום לרמת נפחה. בנקודה 14 המסלולים נפגשים. משם ממשיכים לכיוון נחל חוה. הירידה לנחל (ללא אופניים) דורשת (הערכה) כשעה וחצי עד שעתיים, אנחנו נכנסנו לתצפית על הנחל ומחוסר זמן לא ירדנו. מכאן טיפסנו רגלית עליה תלולה הצמודה מצפון לכניסה לנחל חוה ובנקודה 18E נכנסנו לסינגל האדום מזרחה שבקטע זה משלב הליכה ורכיבה. ניתן כנראה (ויתכן ויותר מומלץ) להכנס קצת יותר צפונית בקטע של הנקודות 18-23, כניסה זו גם אפשרית (לא נוסה על ידינו) לאלה המוותרים על הקטע של נחל  חוה.בנקודה 24 מתחילה הירידה של מעלה שרב, מומלץ לחנות ולהעיף מבט לנוף המדהים של נחל צין וסביבתו.

הירידה במעלה שרב מתחילה בקטע ירידה שהופך ליותר רכיב תלוי ביכולת הרכיבה הטכנית. סוף הירידה בדרך 4X4 המובילה אותנו עד נקודה 40 שם נפנה מזרחה למעבר מתחת למסילת הרכבת.

מעבר למסילה, נרכב מזרחה ודרומה לנקודה 44 שבה מתחיל השביל שמובילנו לגב זרחן, בדרך נפגוש עוד שני גבים, הדרך עד גב זרחן רכיבה לחלוטין למעט מדרגות הסלע של גב זרחן. הגב בנקודה 53, נמצא במדרגה מעל גובה ערוץ נחל זרחן התחתון, יש צורך להעזר במספר רוכבים על מנת להעלות את האופנים.

לאחר הביקור בגב היפה, שהשמועה אומרת שזהו הגב המוזכר בסיפרו של מאיר שלו "ביתו במדבר" (בטיולים אחרים נראו אנשים טובלים בגב, לי הוא לא נראה מעורר תיאבון טבילה) מדרגת סלע נוספת לוקחת אותנו לחלק העליון של נחל זרחן. את שתי המדרגות טיפסנו בצד המזרחי של הואדי.

בנקודה 54 החליט המוביל (שחזר לא מזמן מטרק בנפאל, ורצה לשתפנו בחויות הטיפוס שלו) לטפס רגלית שיפוע חד מאוד על מנת לצאת מהנחל, כנראה שיותר מומלץ לנסות לצאת יותר צפונה בנחל זרחן, וזה המסלול שמסומן, ההמשך לאחר מכן לכיוון אורון.

 

הערות:

  • המסלול עד נחל חוה עובר בשטח אש. צה"ל דורש תיאום לצורך המעבר.

 

 

.

 


.