מסלול הר רכב גב זרחן נחל חגור נחל שרף (1/07)

 

מסלול שהתארחתי בקבוצת דודו-בייק

 

אז דודו מתקשר ומזמין אותי לרכב עם חבורתו, המסלול המתוכנן הוא הר-רכב, גב זרחן, נחל שרף. מסלול נהדר שלמעשה את רובו עשינו ברכסים אבל במספר טיולים. הצטרפתי.

 

רכסים ומוביליה זכו למחמאות שהסמיקה לי הקסדה.

 

את הטיול הוביל יורם חן.

 

המסלול פתוח ודורש הקפצה קטנה. דודו ארגן אוטובוס כך שלא היה צריך את ההקפצה. המסלול מתחיל במעל אורון ומסתיים במפעל צין.

 

החניה במפעל אורון, אנו רוכבים על הכביש עד נקודה 3 בה אנו יורדים לדרך 4X4. הדרך תובילנו לנקודה 7 (האנטנה) שמהווה תצפית טובה על נחל צין, הור ההר והרבה מזרחה. לאחר שנרווה מהנוף אנו יורדים חזרה לנקודה 6 בה אנו ממשיכים בעירוב של סינגלים ו- 4X4 עד לנקודה 16 שהיא נקודת תצפית מהממת לנוף נחל צין וסביבותיו, שדה בוקר,  חוד עקב ועוד.

פה אנו מתחילים את הירידה, מטרים ספורים מצפון לתצפית מתחיל גאיון קטן הנשפך לוואדי לאחר כמה עשרות מטרים, אנו יורדים בהליכה לגאיון יוצאים לוואדי, נשארים על המדרון של הר רכב יורדים קצת ומושכים דרומה, אמורים למצוא סינגל רכיב שבסופו יביא אותנו לנקודה 19. נעצור ונביט לקניון היפה הנשפך מזרחה משמאל לשביל.

 

עתה אנו פונים לכיוון גב-זרחן (קטע זה מוגדל במפה) לאחר נקודה 19 אנו ממשיכים מעט ואז רוכבים מערבה השביל נעלם לעיתים, אם נשמור על הכיוון הנכון נמצא אותו שוב, אנו מגיעים למדרגות סלע מעל גב-זרחן. מדרגה ראשונה אנו נחפש ונמצא מקום יחסית נוח לרדת, יחסית כי עדיין נצטרך לרדת ברגל בזהירות מדרגות סלע של כשני מטר ולהעביר אופניים מיד ליד. לאחר שירדנו את המדרגות הראשונות (שימו לב במפה) אנו מעל הגב (24), במדרגת סלע נוספת, אנו עוקפים את הגב ממזרח-צפון-מערב ולאחר כ- 100-200 מטר יש שביל היורד לגובה של הגב.

 

גב זרחן, יפה ,מיוחד, חובה לראות. ארובת סלע מעל הגב העגול יוצרת מקום נדיר.

 

נחנו, נהנינו ממשיכים דרומה לכיוון עין-אום-טינה, האמת, די חלש אחרי גב-זרחן.

 

ממשיכים לכיוון הדרך האדומה, יורדים ממנה בנקודה 31 וברכיבה שרובה סינגלים וחצית מספר ערוצים אנו מגיעי לנחל חוה, מדשדשים קצת בנחל חוה ויוצאים בנקודה 37.

נקודה 39 היא נקודת החלטה (פה גם שינינו את המסלול המקורי) מי שזמנו בידו ימשיך על הדרך האדומה ויכנס לנחל שרף בערך בנקודה 44 הוא ירויח מסלול סינגל טכני מעולה עם גב-שרף היפה. מי שבמצוקת זמן יתחיל לרדת בערך בנקודה 39 (התחלה היא דרך 4X4 ) לכתף השמאלית (מערבית) של נחל חגור (חלק מהקבוצה ואני בתוכה ירדנו עמוק לערוץ החגור חלק המשיך למעלה ולכן ההבדל בין המסלול המוקלט למומלץ) על הכתף הזו של הנחל ישנו סינגל שברובו זורם ומהיר. עד שיורד גם הוא לערוץ בנקודה 66.

 

גם שרף וגם חגור נשפכים לנחל צין ואנו פונים לכמה ק"מ של רכיבה עד למפעל צין. באיזור יש דרכים רחבות המשרתות את משאיות המפלצת של המכרות, אם יש משאיות מצפון לדרך זו יש דרך צרה שניתן לרכב עליה.

 

טיול יפהפה.

 

אופציות קצרות:

  • לאחר גב-זרחן להמשיך במעלה נחל זרחן לאורון.

  • לאחר המפגש עם הדרך האדומה לחזור לאורון או לצין ללא נחלי שרף וחגור.

 

זהו. טיול נעים.

.

 

אזהרות:

  • הר חלק/רכב מסומן כשטח אש, יש לבדוק אם צריך תיאום.

  • הטיול ארוך ויש להיערך בהתאם.

.

 ולקבצים:


.