קבצי מסלול מצדה-ערד-נחל צאלים (18/3/05)

 

שחזור מדויק של טיול שרכבנו לפני מספר שנים. שילוב של עליה אתגרית בכביש (האתגר של העליה הארוכה מכסה על שעמום הכביש). הפיצוי הוא רכיבה שטח מהנה בדרך חזרה בנוף יפה, סינגל  ארוך, ואם הרכיבה גם בעונה המתאימה, רואים מדבר בפריחה.

נתחיל. העליה בכביש אין הרבה מה לתאר, צריך קצת כוח והרבה סבלנות, עשינו אותה עם 3 עצירות קצרצרות. למעט מספר קטן של קטעים קצת יותר תלולים הרכיבה זורמת.

הכניסה לשטח בנקודה 12 היא בדרך 4X4. בשלב מסוים אנו סוטים מהדרך לכיוון נחל צללית. פה השביל פחות ברור וצריך קצת לאלתר. באיזור נקודה 13 כאשר נפתח לפנינו הואדי יש אפשרות לרדת על המדרון המזרחי מימין לואדי או המערבי משמאלו, לטעמי המדרון הימני עדיף (ברכיבה זו ירדנו בשמאלי). השביל לא ברור אבל המשכו בתוך הואדי יותר ברור.

השביל זורם בערוץ או לצידו עד נקודה 17 כאשר פה הוא חותך דרך 4X4. אנו פונים ימינה על הדרך (המשך בתוך הערוץ בשלב מסוים מפסיק להיות רכיב והופך לשביל הלכה עם ירידה מצוקים. יפה אבל בהחלט עדיף ללא האופניים, סכנת החלקה ונפילה).

הדרך תובילנו לנקודה 19 לצומת עם הדרך המובילה לבקעת קנאים. בצומת אנו פונים ימינה. באיזור נקודות 20 ,21 אנו בואדי החותך את הדרך, נרכב לכיוון מזרח על השוליים הימניים (דרומיים) של הואדי, שם נראה גם את סימון השביל האדום.

מכאן מתחילה גולת הכותרת של  הרכיבה. סינגל יפיפה, ארוך, למעט מספר קטעים קטנים זורם אפילו לרוכבים שאינם טכניים. נקודות תצפית לנוף נחל צאלים לפעמים יחייבו סטייה של מספר מטרים מהשביל (למשל נקודות כמו נקודה 25).

באיזור נקודה 30 נפגוש דרך 4X4 נמשיך איתה עד נקודה 32 לתצפית.

בנקודה 32 השביל יורד לערוץ לכיוון מעלה ענבה, נחסוך את הירידה ונחזור לאחור. בנקודה 33 נפנה מזרחה, בהמשך נפגוש את השביל הכחול שיובילנו לתצפית ולירידה לכיוון מצדה.

הקטע הבא הוא שילוב של הליכה ורכיבה, תחילת הירידה אינה רכיבה, הההמשך רכיב בחלקו עד שנרד לכיוון הואדי של נחל ענבה. הקטע בנחל לא רכיב. יש לשים לב, כאשר מגיעים לתחתית הנחל יש לפנות ימינה, לאחר מספר עשרות מטרים השביל עולה על המצוקון שמאלה, יתכן ונצטרך לעזור אחד לשני בהעברת האופניים.

למעלה מתחיל קטע לכיוון דרום, משולב רכיבה/הליכה תלוי ביכולת הטכנית של הרוכב. מגיעים לכביש וצוללים לכיוון מצדה.

זהו. טיול נעים.

.

 

קישור לדף הרכיבה באתר רכסים הראשי.

אלטרנטיבות למסלול:

  • המסלול הקצר - בנקודה 8 בבקעת קנאים חותכים צפונה.

  • לממהרים או לשונאי הליכה/רכיבה טכנית - לאחר תצפית באיזור נקודות 36,37 חוזרים לאיזור נקודה 33 וחותכים לכביש לכיוון נקודה 5.

  • לשונאי עליות - מסלול פתוח, יש צורך לדאוג להקפצה. את הרכיבה מתחילים מערד בכביש ובנקודה 12 או קצת לפניה נכנסים לשטח.

 

 

.

 


.