קבצי מסלול גלבוע (18/6/04)

 

ברכיבה זו התארחנו אצל "רוכבי העמק", דוגמה טובה למסלול שבו חבירה ל"ילידים" מגלה שבילים חדשים. כבר רכבנו בגלבוע לא מעט פעמים, אולם תמיד רכבנו בשבילים שעל המפה, מסתבר שבאיזור הגלבוע יש פער גדול בין השבילים המצויים בשטח לבין אלה שעל המפה, ואלה שבשטח התגלו לנו ע"י הילידים.

 

 

ולתיאור המסלול:

מסלול מעגלי, התחלה וסיום בתל יזרעאל, התחלת הרכיבה בשביל מדרגות (כחול) היורד מהתל לכיוון צפון מזרח. השביל מגיע לעין יזרעאל, אולם אנו נפנה ימינה בדרך הרחבה שבסיום המדרגות לכיוון נ.צ. 4 למפגש עם הכביש. בנקודה 5 נכנס לשטח לדרך רחבה הפונה ימינה והופכת לסינגל בתוך הערוץ. סינגל נחמד רכיב למרות כיוון העליה. כמו שנאמר השבילים נמצאים בשטח למרות שלו נמצאים בכל המפות, ניתן לסמן את המסלול במפה, או להטעינו ל- GPS והשביל ימצא תחת גלגליכם.

באיזור נ.צ. 37 מתבצעת מעין שמיניה, והקטע 37-39 מתבצע פעמיים. מ- 39 מושכים ל- 46-47, ב- 47 יש סינגל רכיב חלקית היוצא דרך שער צפונית לכביש, חותך ב- 43 את הדרך וממשיך לסנגל מ- 48 ל- 49 ישר לאחר מעבר הבקר שנמצא טיפה מערבית ל- 43. לאחר מכן שוב עולים בקטע 37-39 אולם הפעם ממשיכים מזרחית לכיוון 50. ב- 53 (כמדומני) יש צומת כאשר השביל היותר דומיננטי מושך מערבה, אולם אנו בוחרים מזרחה דרך האנדרטה (למי ?) השביל יורד תלול בסרפנטינות נהדרות לקיבוץ בית-אלפא לגן היפני.

הדרך חזרה מערבה לכיוון תל יזרעאל רצה יחסית מהר (בתקווה שלא תפלו על חמסין, כמונו) השביל חוצה את האתר של מעיין-חרוד, למרבית הפלא רוכבי אופניים הם שקופים למופקדים על שער האתר, ולא נדרשנו לשלם. ניתן לסיים את הרכיבה בביקור בעין יזרעאל, חלקנו עשה זאת, החלק האחר שהחמסין וחוסר הנוזלים הורידו לו את המוטיבציה, ישלים ביקור בפעם הבאה.

 

ובשפה אחרת - תאור המסלול ע"י רונן (מהילידים)
את הטיול המשותף הזה רקמנו עם קבוצה ותיקה, מטיילת בנפשה, מגוונת, שחיידק טיולי הרכיבה שוצף וקוצף בכל אחד ממשתתפיה והגיל אינו מהווה שום מגבלה.
המקום שנבחר לאירוח שכזה הוא מגרשנו הביתי שיכול לספק לנו מענה הולם בדמות, נוף, טיפוסים, סינגלים קלים, ירידות חזקות, מעין קר וחביב וגם מזג אויר מפתיע. אז מהו המקום?...? הגלבוע.
את הטיול הראשון התחלנו במזג אויר סגרירי ולאחר שעת רכיבה קיבלנו מבול אימתני ששלח את כולנו הביתה רטובים ורעבים למפגש נוסף. לטיול השני שהתחיל קריר ונגמר חמסיני לא ויתרנו ולכן קיבלנו 40 ק"מ של טיול בנופי עמק חרוד ועמק יזרעאל.
30 רוכבים (רכסים שכחו להביא את הרוכבות) יצאנו לכבוש את הגלבוע כאשר את הטיול התחלנו בקטע טכני קל של מדרגות היורדות מתל יזרעאל לכיוון עין יזרעאל, ומשם התחברנו לציר השחור שנמצא מערבית לגן הלאומי עין חרוד.
בתחילה רכבנו על השחור ולאחר כק"מ נכנסנו לסינגל שיצרו חברנו רוכבי האופנועים, סינגל שהוביל אותנו קרוב למחצבה בטיפוס קליל. מהמחצבה המשכנו לטפס כאשר אבישי (שמאוחר יותר התברר לנו שהוא מנוע רכיבה אמיתי) נושף בעורפנו ודוחף אותנו לדפקים בלתי הגיוניים, כך עד לכביש הגישה לכתף שאול. מכתף שאול המשכנו לעמק הנעלם ולעוד כמה עליות קצרות ועבות שהובילו אותנו כק"מ מערבית להר ברקן לתחילת הסינגל השחור. בכניסה לסינגל אכלנו כמה דברים טובים, שתינו כמה דברים טובים, הוספנו מיגון וכיאה להיקרות ראשונית דאגו שרכסים יהיו הקבוצה הראשונה החונכת את הסינגל החדש שנפרץ ע"י קק"ל.

הסינגל השחור הוא קצר אך תלול כך שבסיומו גילינו שכמה נפלו, קמו והעיקר לא נפצעו. מסוף הסינגל עלינו שוב את העמק הנעלם כאשר החום הופך להיות מתרד, המשכנו לאנדרטה ומשם לחפציבה, לא לפני שהתפצלנו (חלק ביקרו בגן היפני), חברנו, שוב התפצלנו ושוב התאחדנו. מחפציבה המשכנו לכיוון בית השיטה כדי להשאיר שם את השב"ח (טימון, שדאג לברוח מבעוד מועד, עוד בעליות הראשונות) אך משגילינו שהוא ברח פנינו מערבה על בסיס נחל חרוד עד לגדעונה ומשם לעין יזרעאל הקריר והמרענן.

אז מה היה לנו? עוד טיול מוצלח עם חבורה כייפית ומגוונת, נוף, מעין קריר ומרענן באמצע יום חמסין, 0 פנצ'רים (מי היה מאמין).

תודה לרכסים, לרוכבי העמק ולשאר המשתתפים.
רונן

 

 

 

 

רכיבה נהדרת.

תודה לרונן, שחר, גונטוב ולשאר רוכבי העמק על ההדרכה.

 

הערות:

  • מאחר ועודף הנ.צ. שהוספתי למפה מכסה את פרטי המסלול, אוסיף הפעם גם עותק מהמפה ללא הנ.צ.

 

 

.