קבצי מסלול הרי-דימונה, חרבת עוזה, נחל קינה, נחל דימונה (30.1.04)

 

מסלול המיועד לחובבי רכיבה והליכה. הבונוסים: נוף מדברי יפהפה מהרי דימונה (אזור כמעט לא מטויל) קניון מרהיב של נחל קינה ואתגר גופני.

הרבה זמן קינן בראשי המסלול הזה, היו לי מספר ספקות המסלול הארוך, הקטע של נחל קינה-האם הוא רכיב/הליך עם אופניים ואם ניתן לגמור את המסלול בבטחה ביום רכיבה. לגבי הקטע של נחל קינה קבלתי בטחון מכתבה שמצאתי של מיכה שיק שתיארה רכיבה בקטע של נחל קינה, מכאן הביצוע היה שאלה של זמן.

ולתיאור המסלול:

נקודת ההתחלה בכל מקום בדימונה, מומלץ בקטע הצפון-מזרחי של הישוב. המסלול מתחיל בטיפוס להרי דימונה, תוך כדי הרכיבה למעלה מתגלה בקטעים רבים נוף מדברי מדהים לכיוון מזרח. בקטע מסוים השביל הופך רחב וסלול כורכר באיכות מעולה, לא להתפתות ולהמשיך עליו, אנחנו יורדים ממנו בנקודה 13. מכאן נעבור לעיתים דרך איזורים המעובדים ע"י בדווים ונקודות ישוב קטנות שלהם שלא מסומנות על המפה, נשתדל לא לרכב בשטחים המעובדים. בקטעים אלה צריך קצת אילתור במציאת השבילים שלפעמים שונו עקב עיבוד הקרקע. הגענו לחרבת עוזה, מצודה ממלכות יהודה שהגנה על הגבול הדרומי מול אדום. כאן מתחיל הקטע היותר מעניין, שביל הליכה/רכיבה לא מעט הליכה, אחרי הירידה מחרת עוזה השביל מתחיל כשביל רחב שמושך לסינגל על הצד הדרומי של הערוץ, לא להמשיך במרכז הערוץ, הוא מוביל למפל. הערוץ הפראי ילווה אותנו מרחק לא קטן, יפהפה. אנו בחרנו לא לעלות לחרבת רדום, שחורגת מהשביל. לאחר חרבת רדום השביל יורד לערוץ, בירידה כבר נוכל לרכב יותר ובתוך הערוץ חלק רכיב וחלק לא, ככל שנתקדם המצב ישתפר הערוץ ממשיך עד המפגש עם נחל דימונה. מכאן מתחילה עליה ארוכה בנחל דימונה עד לדימונה. זהו.

65 ק"מ. חלקו בהליכה. מסלול ליום ארוך מאוד. לא קל.

לצורך הערכת זמן, הקטע מחרבת עוזה עד נחל דימונה לקח 2.5-3 שעות (כולל הפסקת תה ארוכה מהכוהליה של קרן).

 

 


.