קרפ סוזט -טיול לאניני טעם

קרפ סוזט  – מצרפתית – Crêpe Suzette הינו קינוח אדיר  לאניני הטעם אופייני למטבחים הצרפתי והבלגי, אשר מורכב מקרפ עם רוטב העשוי מסוכרמיץ תפוזים, מעט קליפת תפוז מגורדת וליקר  )בדרך כלל גראן מרנייה)

קרפ רוני – מצרפתית – רוני קרפ – הנו קנוח אדיר לרוכבים אניני טעם , מורכב מקרפ עם רוטב רוני י + 11 אנינים אחרים מהגוורדיה העתיקה של מקימי רכסים , מטובל במיני הפתעות מתוקות קטנות (כנסית מבדד נטופה למשל) מוגשות על מגש של נוף גלילי מקסים, מטעי זיתים חייכנים משני צידי השבילים שלנו ומזג אויר שיצא מספר אגדות לילדים. כל זה מוגש על סלט של קבורות רגליים שריריות והרוסות למחצה  כתוצאה מים של עליות וירידות מטורפות . בתאבון

זהוא, פרקתי את מה שאני מרגיש ועכשיו למתכון הקבוע :

לקול קריאתו של הקרפ, רוני, נזעקנו כולנו ב -0730 למושב מסד בגליל (מול מושב טפחות. הכל הפוך שם,  מסד שאמור להיות בסיס  הבית, למטה, מתנוסס בראש ההר וטפחות,  קבורה בתחתית העמק. כך נראה גם המסלול..הפוך). 

הקריאה היתה כו משכנעת ש – 12  גריאטרים (כולל רוני) משאריות רכסים זנקו ממיטתם בבית האבות בו רובנו שוכנים כדי להתייצב בזמן ובמקום.

המסלול  – סה"כ כ- 30 ק"מ ~ נפח ו – 830.5 מ עליות (אני מדדתי 830 אבל היות ואני נמוך בכ – 0.5 מ מכולם, תקנתי..)

 התחיל  די מפחיד כשאחרי דהירה מטורפת ממסד לכביש הראשי (מי מתחיל מסלול במקום הכי גבוה בעולם שאליו צריכים לחזור בסוף?),  נכנסנו לדרך שסומנה כ- DEAD END  (דגש על ה – DEAD)  ונגמרה בבית קברות עם 12 חלקות פנויות ?

מכאן לא השתפר, היות וים של חרגולי ענק (ואני רציני, כ- 10 טרקטורי קדוח ומחפרים ענקיים) היו עסוקים בחריצות וברעש אימים בהרס הגבעות בצמוד לכביש וניסיונותינו למצוא דרך עוקפת לשביל למטה היו די מתסכלים ומסוכנים. מצאנו. דהירה למטה למטה למטה למאגר המים של צלמון (למזלנו שומרי המאגר שמעו שפיטר בא ומיהרו לבנות גדר משורינת מסביב כך שהוא לא הצליח לקפוץ למים כהרגלו) ונאלצנו לעלות ולרדת שוב כדי לעקוף את המאגר. מכאן – דרך ארוכה ומתפתלת עד לדיר חנא ועליה יותר תלולה בכפר עד לראשו ולמצודה העתיקה שם להפסקת בוקר. לא זוכר את המסלול כל כך כי הייתי עסוק בדווש ובלקלל את רוני קרפ ואבות אבותיו על המסלול שארגן.  

אחרי הארוח (ובמיוחד הקפה שארני, ירום הודו,  ארגן, קפה  שמשתבח עם הזמן)  נתן רוני הסבר ארוך ומעניין על ההיסטוריה המקומית והשליט הערבי  ששלט במקום בתקופה העותומנית , דאהר אל עומר, והיה לפי רוני שליט די נאור ציוני אדוק (צרפתי קישור למטה למי שרוצה לקרוא) שאחריו התחלתי להעריץ אותו שוב קצת, הערצה שהתחלפה בנחל הקללות הקודם כשירדנו בשניה בירידות התלולות בכפר רק כדי להתחיל לטפס שוב בעליות התלולות בהר ממול , נחל שהתחלף בנהר ואחר כך ים כשהעליות לא נגמרו ונאלצתי ללכת ברגל כדי שיהיה לי אויר לקלל. הים התחלף בהערצה ואהבה שלא התחלפה עד סוף הטיול כשהגענו למבדד נטופה (labra natopa  ) כנסיה קטנה מטורפת בהר ממול לכפר, בנויה על בור מים עתיק והיסטוריה מרתקת של  2 ההולנדים שבנו אותה לאחר מלחמת העולם השניה. שווה בקור זאת לא מילה. מכאן –  עליה קצרה למטע זיתים ושלושה עצי זית העתיקים ביותר בארץ. לא להאמין איך העצים פורחים מצד אחד ועם גודל הגזעים  שלא נתפס (בהתחשב באריכות הימים של המשפחה שלי – כך אראה בשלב כלשהוא רק בלי הזיתים..)

הלאה – בלוי נחמד עם הנזירה מרים בחנות המקסימה של הכנסיה  (תאור הנזירה , חיי המין שלה וקשור נוסף למטה), מעבר דרך הררית, דהירה מטורפת בכביש למטה ודרך ארוכה יפפיה על הרכס מעל בקעת בית נטופה, חציה של הכפר עילבון ועליה סופית עד למסד.

הפתעה סופית זימן לנו הקדוש רוני כשגרר אותנו למסעדה הדרוזית בתחנת הדלק בצומת הצפונית בכביש למגדל, אכלנו וקשקשנו כמו ערמת חזירים  (בין היתר על מושגים חובקי עולם כגון – מה משמעות  המילה – "זלזלת קנוקנות" ? . למנחש נכונה תוענק זלזלת וחתי קנוקנה חינם..) כשעה עד שהגיע זמן קריאת שמע וחזרה.

לסכום – אכלנו ונהנינו.

עוד תוספות לקרפ סוזט

1.ראשית – התנצלות – מתנצל שהישתנתי על השביל קרוב לכנסיה. נכון שזה היה מתוך לחץ שלפוחיתי  אדיר אבל לא מוצדק. הטעות היתה לא בעצם ההרטבה אלא שנתתי ללוין לראות את זה. אני אשמע על זה יש להניח ב- 500 הרכיבות הבאות.

2.יש לכולכם דרישת שלום מהנזירה מרים (תמונה שלי איתה  מצ"ב)  האחראית על החנות הקטנה של המנזר שהרטיבה מרוב התרגשות כשראתה 12 צפורי שיר הצבעוניות נוחתות עליה משם מקום  וקונים ברוחב לב.  לאחר שחקרה אותי שעה ארוכה על מי מה ואיך ולמה אנחנו רוכבים , נעמדה דום ונשבעה לי (בצרפתית…) כי ברגע שהיא מאבדת את בתוליה , היא מצטרפת אלינו. בהתחשב בעובדה שהיא בת  56  ועדיין בבתוליה, נראה לי שנצטרך לחכות קצת)

3. צרפתי כמה תמונות . יש עוד כ- 2מליון שהחברה צלמו. תהנו.

קישורים – היסטוריה של דיר חנא –  http://www.iaa-conservation.org.il/article_Item_heb.asp?subject_id=37&id=96

מבדד נטופה – שווה להסתכל באתר – מבדד נטופה (לברה נטופה) מנזר נוצרי ליד הררית בלב הגליל התחתון